Your County Councillors by Division

 Cannock Chase - Brereton and Ravenhill

 Cannock Chase - Cannock Town Centre


  • Paul Snape

    Cannock Chase - Cannock Town Centre

    Conservative

    Vice-Chairman of the County Council

 Cannock Chase - Cannock Villages


  • Johnny McMahon

    Cannock Chase - Cannock Villages

    Conservative

    Cabinet Member for Health, Care and Wellbeing

 Cannock Chase - Chadsmoor

 Cannock Chase - Etchinghill and Heath


  • Mike Sutherland

    Cannock Chase - Etchinghill and Heath

    Conservative

    Cabinet Member for Finance and Resources

 Cannock Chase - Hednesford and Rawnsley


  • Phil Hewitt

    Cannock Chase - Hednesford and Rawnsley

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - Cannock Chase


  • Bryan Jones

    Cannock Chase - Hednesford and Rawnsley

    Conservative

 East Staffordshire - Burton Tower


  • Conor Wileman

    East Staffordshire - Burton Tower

    Conservative

    Vice-Chairman of Corporate Review

 East Staffordshire - Burton Town


  • Ron Clarke

    East Staffordshire - Burton Town

    Labour

    Shadow Cabinet Member - Safe and Strong Communities

 East Staffordshire - Burton Trent

 East Staffordshire - Dove


  • Philip White

    East Staffordshire - Dove

    Conservative

    Deputy Leader and Cabinet Member for Economy and Skills

 East Staffordshire - Horninglow and Stretton


  • Bernard Peters

    East Staffordshire - Horninglow and Stretton

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - East Staffordshire

 East Staffordshire - Needwood Forest


  • Julia Jessel

    East Staffordshire - Needwood Forest

    Conservative

    Cabinet Member for Environment, Infrastructure and Climate Change

 East Staffordshire - Uttoxeter Rural

 East Staffordshire - Uttoxeter Town

 Lichfield - Burntwood North


  • Susan Woodward

    Lichfield - Burntwood North

    Labour and Co-operative Party

    Shadow Cabinet Lead - Corporate Review

 Lichfield - Burntwood South

 Lichfield - Lichfield City North

 Lichfield - Lichfield City South


  • Colin Greatorex

    Lichfield - Lichfield City South

    Conservative

    Chairman of the Corporate Review Committee

 Lichfield - Lichfield Rural East


  • Alan White

    Lichfield - Lichfield Rural East

    Conservative

    Leader of the Council

 Lichfield - Lichfield Rural North


  • Janet Eagland

    Lichfield - Lichfield Rural North

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - Lichfield

 Lichfield - Lichfield Rural South


  • David Smith

    Lichfield - Lichfield Rural South

    Conservative

    Vice - Chairman of Planning Committee

 Lichfield - Lichfield Rural West


  • Martyn Tittley

    Lichfield - Lichfield Rural West

    Conservative

    Chairman of Audit and Standards Committee

 Newcastle - Audley and Chesterton


  • Ann Beech

    Newcastle - Audley and Chesterton

    Labour

 Newcastle - Bradwell, Porthill and Wolstanton


  • John Cooper

    Newcastle - Bradwell, Porthill and Wolstanton

    Conservative

 Newcastle - Keele, Knutton and Silverdale


  • Dave Jones

    Newcastle - Keele, Knutton and Silverdale

    Labour and Co-operative Party

 Newcastle - Kidsgrove


  • Gill Burnett

    Newcastle - Kidsgrove

    Conservative

    Cabinet Support Member for Adult Safeguarding

 Newcastle - May Bank and Cross Heath


  • Trevor Johnson

    Newcastle - May Bank and Cross Heath

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - Newcastle

 Newcastle - Newcastle Rural


  • Paul Northcott

    Newcastle - Newcastle Rural

    Conservative

    Vice Chairman of Healthy Staffordshire Select Committee

 Newcastle - Newcastle South


  • Stephen Sweeney

    Newcastle - Newcastle South

    Conservative

    Chairman of Staffordshire Police and Crime Panel

 Newcastle - Talke and Red Street


  • Kyle Robinson

    Newcastle - Talke and Red Street

    Labour and Co-operative Party

    Deputy Opposition Leader/Shadow Cabinet Lead - Prosperous

 Newcastle - Westlands and Thistleberry


  • Simon Tagg

    Newcastle - Westlands and Thistleberry

    Conservative

    Cabinet Support Member

 South Staffordshire - Brewood


  • Mark Sutton

    South Staffordshire - Brewood

    Conservative

    Cabinet Member for Children and Young People

 South Staffordshire - Cheslyn Hay, Essington and Great Wyrley


  • Kath Perry, MBE

    South Staffordshire - Cheslyn Hay, Essington and Great Wyrley

    Conservative

    Chairman of the County Council


  • Bernard Williams

    South Staffordshire - Cheslyn Hay, Essington and Great Wyrley

    Conservative

 South Staffordshire - Codsall


  • Bob Spencer

    South Staffordshire - Codsall

    Conservative

    Vice-Chairman Safe and Strong Communities Select Committee

 South Staffordshire - Kinver


  • Victoria Wilson

    South Staffordshire - Kinver

    Conservative

    Cabinet Member for Communities and Culture

 South Staffordshire - Penkridge


  • David Williams

    South Staffordshire - Penkridge

    Conservative

    Cabinet Member for Highways and Transport

 South Staffordshire - Perton

 South Staffordshire - Wombourne


  • Mike Davies

    South Staffordshire - Wombourne

    Conservative

    Vice - Chairman of Pensions Committee

 Stafford - Eccleshall


  • Jeremy Pert

    Stafford - Eccleshall

    Conservative

    Chairman of the Healthy Staffordshire Select Committee

 Stafford - Gnosall and Doxey


  • Mark Winnington

    Stafford - Gnosall and Doxey

    Conservative

    Chairman of the Planning Committee

 Stafford - Stafford Central

 Stafford - Stafford North


  • Jonathan Price

    Stafford - Stafford North

    Conservative

    Cabinet Member for Education (and SEND)

 Stafford - Stafford South East


  • Ann Edgeller

    Stafford - Stafford South East

    Conservative

    Mental Health Champion

 Stafford - Stafford Trent Valley


  • John Francis

    Stafford - Stafford Trent Valley

    Conservative

    Chairman of Safe and Strong Select Committee

 Stafford - Stafford West


  • Carolyn Trowbridge

    Stafford - Stafford West

    Conservative

    Vice - Chairman of Audit and Standards Committee

 Stafford - Stone Rural


  • Ian Parry

    Stafford - Stone Rural

    Conservative

    Chairman of Prosperous Staffordshire Select Committee

 Stafford - Stone Urban

 Staffordshire Moorlands - Biddulph North


  • Ian Lawson

    Staffordshire Moorlands - Biddulph North

    Conservative

 Staffordshire Moorlands - Biddulph South and Endon


  • Keith Flunder

    Staffordshire Moorlands - Biddulph South and Endon

    Conservative

    Cabinet Support Member

 Staffordshire Moorlands - Caverswall


  • Ross Ward

    Staffordshire Moorlands - Caverswall

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - Staffordshire Moorlands

 Staffordshire Moorlands - Cheadle and Checkley


  • Mark Deaville

    Staffordshire Moorlands - Cheadle and Checkley

    Conservative

    Cabinet Member for Commercial Matters

 Staffordshire Moorlands - Churnet Valley

 Staffordshire Moorlands - Leek Rural


  • Gill Heath

    Staffordshire Moorlands - Leek Rural

    Conservative

 Staffordshire Moorlands - Leek South


  • Charlotte Atkins

    Staffordshire Moorlands - Leek South

    Labour and Co-operative Party

    Opposition Leader/Healthy Staffordshire Lead

 Tamworth - Amington


  • Alastair Little

    Tamworth - Amington

    Conservative

    Chairman of the Pensions Committee

 Tamworth - Bolebridge


  • Jeremy Oates

    Tamworth - Bolebridge

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - Tamworth

 Tamworth - Perrycrofts

 Tamworth - Stonydelph

 Tamworth - Watling North


  • Tina Clements

    Tamworth - Watling North

    Conservative

    Vice-Chairman of Prosperous Staffordshire Select Committee

 Tamworth - Watling South