Your County Councillors by Party

 Conservative


  • Ben Adams

    Tamworth - Perrycrofts

    Conservative


  • Philip Atkins, OBE

    East Staffordshire - Uttoxeter Rural

    Conservative


  • David Brookes

    East Staffordshire - Uttoxeter Town

    Conservative


  • Gill Burnett

    Newcastle - Kidsgrove

    Conservative

    Cabinet Support Member for Adult Safeguarding


  • Tina Clements

    Tamworth - Watling North

    Conservative

    Vice-Chairman of Prosperous Staffordshire Select Committee


  • John Cooper

    Newcastle - Bradwell, Porthill and Wolstanton

    Conservative


  • Mike Davies

    South Staffordshire - Wombourne

    Conservative

    Vice - Chairman of Pensions Committee


  • Mark Deaville

    Staffordshire Moorlands - Cheadle and Checkley

    Conservative

    Cabinet Member for Commercial Matters


  • Janet Eagland

    Lichfield - Lichfield Rural North

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - Lichfield


  • Ann Edgeller

    Stafford - Stafford South East

    Conservative

    Mental Health Champion


  • Helen Fisher

    Lichfield - Burntwood South

    Conservative


  • Keith Flunder

    Staffordshire Moorlands - Biddulph South and Endon

    Conservative

    Cabinet Support Member


  • Richard Ford

    Tamworth - Watling South

    Conservative


  • John Francis

    Stafford - Stafford Trent Valley

    Conservative

    Chairman of Safe and Strong Select Committee


  • Colin Greatorex

    Lichfield - Lichfield City South

    Conservative

    Chairman of the Corporate Review Committee


  • Gill Heath

    Staffordshire Moorlands - Leek Rural

    Conservative


  • Phil Hewitt

    Cannock Chase - Hednesford and Rawnsley

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - Cannock Chase


  • Keith James

    South Staffordshire - Perton

    Conservative


  • Julia Jessel

    East Staffordshire - Needwood Forest

    Conservative

    Cabinet Member for Environment, Infrastructure and Climate Change


  • Trevor Johnson

    Newcastle - May Bank and Cross Heath

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - Newcastle


  • Bryan Jones

    Cannock Chase - Hednesford and Rawnsley

    Conservative


  • Jason Jones

    Tamworth - Stonydelph

    Conservative


  • Ian Lawson

    Staffordshire Moorlands - Biddulph North

    Conservative


  • Alastair Little

    Tamworth - Amington

    Conservative

    Chairman of the Pensions Committee


  • Johnny McMahon

    Cannock Chase - Cannock Villages

    Conservative

    Cabinet Member for Health, Care and Wellbeing


  • Paul Northcott

    Newcastle - Newcastle Rural

    Conservative

    Vice Chairman of Healthy Staffordshire Select Committee


  • Jeremy Oates

    Tamworth - Bolebridge

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - Tamworth


  • Ian Parry

    Stafford - Stone Rural

    Conservative

    Chairman of Prosperous Staffordshire Select Committee


  • Kath Perry, MBE

    South Staffordshire - Cheslyn Hay, Essington and Great Wyrley

    Conservative

    Chairman of the County Council


  • Jeremy Pert

    Stafford - Eccleshall

    Conservative

    Chairman of the Healthy Staffordshire Select Committee


  • Bernard Peters

    East Staffordshire - Horninglow and Stretton

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - East Staffordshire


  • Jonathan Price

    Stafford - Stafford North

    Conservative

    Cabinet Member for Education (and SEND)


  • Natasha Pullen

    Lichfield - Lichfield City North

    Conservative


  • David Smith

    Lichfield - Lichfield Rural South

    Conservative

    Vice - Chairman of Planning Committee


  • Paul Snape

    Cannock Chase - Cannock Town Centre

    Conservative

    Vice-Chairman of the County Council


  • Bob Spencer

    South Staffordshire - Codsall

    Conservative

    Vice-Chairman Safe and Strong Communities Select Committee


  • Mike Sutherland

    Cannock Chase - Etchinghill and Heath

    Conservative

    Cabinet Member for Finance and Resources


  • Mark Sutton

    South Staffordshire - Brewood

    Conservative

    Cabinet Member for Children and Young People


  • Stephen Sweeney

    Newcastle - Newcastle South

    Conservative

    Chairman of Staffordshire Police and Crime Panel


  • Simon Tagg

    Newcastle - Westlands and Thistleberry

    Conservative

    Cabinet Support Member


  • Martyn Tittley

    Lichfield - Lichfield Rural West

    Conservative

    Chairman of Audit and Standards Committee


  • Carolyn Trowbridge

    Stafford - Stafford West

    Conservative

    Vice - Chairman of Audit and Standards Committee


  • Ross Ward

    Staffordshire Moorlands - Caverswall

    Conservative

    Community Cabinet Support Member - Staffordshire Moorlands


  • Alan White

    Lichfield - Lichfield Rural East

    Conservative

    Leader of the Council


  • Philip White

    East Staffordshire - Dove

    Conservative

    Deputy Leader and Cabinet Member for Economy and Skills


  • Conor Wileman

    East Staffordshire - Burton Tower

    Conservative

    Vice-Chairman of Corporate Review


  • Bernard Williams

    South Staffordshire - Cheslyn Hay, Essington and Great Wyrley

    Conservative


  • David Williams

    South Staffordshire - Penkridge

    Conservative

    Cabinet Member for Highways and Transport


  • Victoria Wilson

    South Staffordshire - Kinver

    Conservative

    Cabinet Member for Communitues and Culture


  • Mark Winnington

    Stafford - Gnosall and Doxey

    Conservative

    Chairman of the Planning Committee


  • Mike Worthington

    Staffordshire Moorlands - Churnet Valley

    Conservative

 Labour


  • Ann Beech

    Newcastle - Audley and Chesterton

    Labour


  • Ron Clarke

    East Staffordshire - Burton Town

    Labour

    Shadow Cabinet Member - Safe and Strong Communities


  • Maureen Compton

    Stafford - Stafford Central

    Labour


  • Alan Dudson

    Cannock Chase - Brereton and Ravenhill

    Labour


  • Syed Hussain

    East Staffordshire - Burton Trent

    Labour

 Labour and Co-operative Party


  • Charlotte Atkins

    Staffordshire Moorlands - Leek South

    Labour and Co-operative Party

    Opposition Leader/Healthy Staffordshire Lead


  • Derek Davis, OBE

    Cannock Chase - Chadsmoor

    Labour and Co-operative Party


  • Dave Jones

    Newcastle - Keele, Knutton and Silverdale

    Labour and Co-operative Party


  • Kyle Robinson

    Newcastle - Talke and Red Street

    Labour and Co-operative Party

    Deputy Opposition Leader/Shadow Cabinet Lead - Prosperous


  • Susan Woodward

    Lichfield - Burntwood North

    Labour and Co-operative Party

    Shadow Cabinet Lead - Corporate Review

 Independent